XX „Wieczór z obrzędem” w Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach

 (link otworzy duże zdjęcie)

Dnia 26 listopada 2017r. zorganizowano imprezę pt. „Wieczór z obrzędem”.

 

Na program Imprezy złożyły się:

  • występ zespołu obrzędowego z Sierakowa    z widowiskiem „Babskie pogwarki”
  • występ  zespołu śpiewaczego  z Krzeszowa Górnego
  • występ kabaretu „Sami swoi”
  • Jubileusz 40 lecia zespołu śpiewaczego z Krzeszowa Górnego
  • Jubileusz 10 lecia zespołu śpiewaczego z Huty Nowej
  • Jubileusz 20 lecia pracy społecznej p. Bogdana Świerszcza kustosza „Zagrody  kowalskiej” w Krzeszowie Górnym.

 

Zespół śpiewaczy z Krzeszowa Górnego powstał w 1977r. Inicjatorką  założenia zespołu była p. Maria Dyjak nieżyjąca  już nauczycielka  ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie Górnym. W skład zespołu wchodziły panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą była p. Róża Bąk. Kierownikiem zespołu obecnie jest p. Bożena Demidowska. Przez cały okres działania patronat nad zespołem sprawuje  Gminny Ośrodek Kultury w Harasiukach. W swoim repertuarze zespół posiada piosenki, przyśpiewki ludowe, kołysanki.

W pierwszych latach panie występowały na imprezach gminnych, były to głównie akademie  oraz przeglądy zespołów organizowane przez tutejszy GOK. Następnie w miarę poszerzania repertuaru  oraz wzbogacenia składu o kapelę ludową zespół był zapraszany do innych gmin  naszego powiatu tj. Rudnik. Wielokrotnie  brał udział w imprezie „Spotkania graniczne - Kultura bez granic”  w Jasienniku Starym gmina Potok Górny. Reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatu niżańskiego. Panie brały udział również w Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie, zdobywając II i III miejsce.

Zespół przez cały okres działalności prowadzi Tadeusz Papież.

Nagrody otrzymały następujące panie:

Jaskowiak Edwina

Świerszcz Aniela

Kazimiera Łój

Jędrzejczyk Wioletta

Łój Grażyna

Bąk Anna

Ożga Ewa

Demidowska Bożena

Sadło Janina

 

Drugim zespołem, który obchodzi w tym roku jubileusz jest Zespół wokalnyAtrakcja” z Huty Nowej.

Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach. Powstał on w grudniu 2007r. Kierownikiem zespołu jest Pani Regina Młynarska. W jego skład wchodzą mieszkanki z Huty Nowej. Panie wykonują piosenki biesiadne  i popularno – rozrywkowe. Zespół brał udział imprezach kulturalnych organizowanych na terenie gminy i poza jej granicami. Przez cały okres działalności zespół prowadzi pan Tomasz Koń.

Panie z zespołu przygotowują również potrawy regionalne które biorą udział w konkursach kulinarnych, ich potrawy degustowane są na różnego typu imprezach na trenie gminy, powiatu i województwa.

 

Nagrody otrzymały następujące panie:

Młynarska Regina

Skiba Dorota

Szabat Beata

Blicharz Agnieszka

Kita Dominika

Kinga Wojtyło

Bzdyra Danuta

Młynarska Karolina

Pokora Barbara

 

20 lecie społecznej pracy p. Bogdana Świerszcz  jako kustosza Zagrody kowalskiej w Krzeszowie Górnym.

Zaczęło się od izby pamięci utworzonej w sali historii w Szkole Podstawowej w Krzeszowie Górnym. Pan Bogdan był w tej szkole nauczycielem historii. Uczniowie w ramach zajęć przynosili eksponaty do szkoły. I okazało się, że nazbierało się tego bardzo dużo. Dlatego też została podjęta decyzja o utworzeniu Zagrody Kowalskiej. Od tamtych czasów minęło już 20 lat.

Nagrody oraz listy gratulacyjne wręczyli Wójt Gminy Harasiuki p. Henryk Bździuch oraz Przewodniczący Rady Gminy w Harasiukach p. Dariusz Łebko.

Galeria zdjęć

GALERIA ZDJĘĆ

Opublikowano: 01 grudnia 2017 08:11

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 742

Gmina Harasiuki

Realizacja: IDcom-jst.pl